Asma Tavan Nedir?

Bulunulan alana dekoraktif bir hava katan asma tavanlar, günümüzde sürekli kullanım alanında tutulan asma tavan malzemeleri mekanları daha şık hale getirebilmek için genellikle görsel olarak tavanlarda kullanılan dekoratif bir malzemedir. Dekorasyon amaçlı görsel olarak kullanılmasının yanı sıra özellikle bulunulan ortam içerisinde ısı ve ses yalıtımını sağlamakta kullanılan bir tesisat malzemesidir. 

Ev içerisinde ya da bir ofis ortamında tavan arasından geçen kablolar ya da havalandırma boruları evin tesisatı yapılırken kullanılmış ve arta kalmış herhangi bir noktaya sabitlenmemiş malzemelerin çirkin görünümünü engellemek için de kullanılmaktadır. Tavan üzerine yapılan sonradan asma tavan içerisine bu bölümler izlenebilmektedir.

Asma Tavan Tercihi

Yeni tasarım evler de oldukça çok kullanılan ve sıklıkla tercih edilen asma tavan malzemeleri de çeşitlere ayrılmaktadır. Evin havasını duvarların rengine ve genel olarak kombinasyonu uyacak şekilde asma tavan malzemesi tercihi yapılır. Çok çeşitli avantajları bulunan asma tavanlar sadece bir ev içerisinde değil genel olarak dış yapılarda, kamu binalarında, ofislerde alışveriş mağazalarında ya da hastanelerde de kullanılabilmektedir.

Yeni bir ev satın alan kişilerin evin tasarımını yapan mimarlar tarafından önceden kullanmış olduğu asma tavanlar ile ilk defa karşılaşırken, yeni ev satın alacak ya da yeni eve geçecek olan kişilerde artık evlerini asma tavan yaptığı bilmektedirler. Bu anlamda düşünüldüğünde daha yeni yeni bilinmeye başlanan ve gittikçe de kullanımı artan asma tavan hem Türkiye’de hem de dünya üzerinde çokça kullanılan dekoraktif bir yöntem haline gelmiştir.

Asma Tavan  Desenleri

Çabuk ve hızlı bir şekilde montajı yapılabilen ve en kısa bir sürede boyamaya hazır hale getirilebilen alçı asma tavanlar kullanılacak olan ortama göre her türlü renk ve desen tercihi yapılabilmektedir. Çok çeşitli geometrik şekillerin verilebileceği ve farklı desenler ile desteklenen bu asma tavan malzemeleri üzerine değişik noktaları ile ışıklarda takılıp süslendirme aşaması yapılabilmektedir. Sadece montajlaması değil demontesi de kolaylıkla yapılabilen alçı tavanlar herhangi bir aşınma esnasında kolayca tamiri edilebilmektedir.

Hafif ve kullanışlı bir yapıya sahip olduğu için binanın genel taşıyıcı sistemi ne de herhangi bir şekilde zarar vermezler. Ayrıca herhangi bir yangın ya da deprem anında dayanıklı bir şekilde üretilmiş yapıya sahiplerdir. Estetik olarak hem güzel gözüken hem de kullanışlı olan asma tavanlar özellikle büyük alışveriş merkezlerine değişik bir hava katmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir