av malzemesi çeşitleri

Balık Avı İçin Nereden Başlanılmalı?

Hobi olarak yapılan balık avı için öncelikle olta takımı seçimi ile işe başlamalısınız. Açık denizde balık avlayacaksanız açık deniz hava şartlarına ve balık türlerine göre, kıyı balıkçılığı yapacaksanız kıyıda yaşayan balıklara göre, tatlı sularda balık avı yapacaksanız tatlı su şartlarına göre olta seçimi yapmalısınız.

Olta seçimi; iğne, misina, yem seçimleri kadar önemlidir. Kullanımı kolay, hafif ve esneme özelliği yüksek oltalar seçtiğinizde oltanızı her yerde kullanabilirsiniz. Esneme özelliği yüksek olan oltaları her yerde kullanmanızı sağlayan bir özelliktir. Bu nedenle olta seçerken esnekliğe dikkat etmek size birçok konu da avantaj sağlar. Oltanız için seçeceğiniz makara da olta seçiminin ana konularından biridir.

Malzeme Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Balık avı için av malzemeleri satın alırken öncelikle nerede balık avlayacağınıza ve hangi tür balık avı için malzeme alacağınıza karar vermelisiniz. Balık avında malzemeler tutulacak balığın türüne göre değişmektedir. Açık denizlerde genel olarak büyük iğneli takımlar tercih edilirken kıyı da balık avı yapmak istiyorsanız daha küçük iğneler kullanmanız gerekecektir.

Tutmak istediğiniz balığın türüne göre olta takımı satın almanız gerekiyor. Büyük balık avı yapmak istiyorsanız oltanızı bu şartlara göre seçmelisiniz. Rat boyları çekeceği ağırlığa göre farklılık gösterdiği için tutacağınız balık için oltanızı özenle seçmeniz gerekir. Balık zili seçiminde de benzer bri durum söz konusudur. Küçük bir balık büyük bir zili hareket ettiremeyeceği için tutacağınız balık türün eve boyutuna göre zil seçimi yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir