Bölgelere Göre Yöresel Yemekler

Farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan yurdumuzun neresine giderseniz gidin birbirinden farklı yaşam biçimleri, yöresel yemekler veya gelenek ve görenekler sizleri karşılayacaktır. Kısa süreliğine veya kalıcı olarak ülkemizin bir yerinden, başka bir yerine gittiğinizde ilk olarak aklınıza yemek kültürü gelebilir. Bu yazımızda sizlere bölgelere göre bazı yöresel yemeklerden söz etmek istiyoruz.

Yolunuz Marmara bölgesine düşerse mutlaka Tava ciğer, İnegöl Köfte, Zerde, Tekirdağ Köftesi başta olmak üzere pek çok çeşit sizleri bekliyor olacaktır. Ege bölgesinde daha çok zeytinyağı ile yapılan yemekleri görebilirsiniz. Zeytinyağlı bakla,  börülce, otlu börek gibi daha önce tatmadığınız için pişman olacağınız pek çok çeşit sizinle buluşacaktır. Akdeniz’de ise Tantuni, patlıcan ve turunç reçeli ile sebzelerin ve meyvelerin tatlıya dönüşmüş hallerini bulabilirsiniz.

Balık ürünlerini çok tüketiyorsanız mutlaka Karadeniz’e yolunuzun düşmesi gerekmektedir. İç Anadolu’da Nohutlu yahni, yoğurt çorbası, Arabaşı; Doğu’da Kadayıf Dolması, Ayran çorbası, Bozbaş ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise Duvaklı Pilav ve yuvalama tam damak zevkinize uygun çeşitler arasında yer alacaktır.

Bölgesel Yemeklerin Tadına Varın

Seyahatlerinizde çoğu zaman turlarla yola çıkmayı tercih edebilirsiniz. Rehber eşliğinde yapılacak olan Ankara çıkışlı turların detaylarını veya diğer turlar ile ülkemizin kültürel ve doğal güzelliklerini sorunsuz bir biçimde keşfedebilirsiniz.

Yola çıkmadan önce gideceğiniz yerlerde yemeklerin dışında keşfetmek istediğiniz tarihi alanları kolayca gezmenizi sağlayacak olan müze kart ile ilgili bilgileri edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Böylece hangi bölgeye giderseniz gidin, yolunuz mutlaka bir müze veya örenyerine çıktığında sorunsuz bir biçimde keyfini yaşayabilirsiniz. Kültür turlarında nerelerin önemli olduğunu kavramanızın yanı sıra, neleri yiyip içebileceğinizin de yanıtını böylece bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir