Gelibolu

Çanakkale – Gelibolu Yarımadası Tarihi Parkı

Toplam 33.000 hektar alana sahip Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı, 1973 yılında kurulmuş ve Birleşmiş Milletler Parklar ve Koruma Alanları listesinde yer almaktadır. Çanakkale’de, Gelibolu Boğazı’nın güney ucunda, Çanakkale Boğazı’nın Avrupa kıyısında yer almaktadır.

Ulaşım

Edirne ve İstanbul’dan, Tekirdağ ve Gelibolu karayollarından ulaşılabilir. Çanakkale’den Kilitbahir ve Eceabat’a feribot bulunmaktadır, ancak feribotun çalışmasında Gelibolu hava durumu etkilidir. Çanakkale’deki küçük havaalanı sayesinde havayolu ile de ulaşım mümkündür.

Önemli Noktalar

Bu alan, 1915’te Çanakkale Denizi ve kıyı savaşları sırasında öldürülen Türk ve yabancı askerler için savaş mezarlıkları ve anıtları ile ünlüdür. Batık gemi, siperler, kaleler, kuleler ve yüzlerce savaş kalıntısı hala durmaktadır. Toplamda, 250.000 civarında Türk askerinin, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere ve Fransa’dan 250.000 kişinin mezarları ve anıtları bulunmaktadır. Her yıl binlerce insan savaş mezarlarını ziyaret etmek için gelmektedir. Tarihi olarak bu eşsiz beldemizi gelibolum.com adresini ziyaret ederek inceleyebilirsiniz.

Tüm alan resmi olarak tarihi bir alan olarak tescil edilmiştir ve çok büyük kültürel öneme sahiptir. Parkın içinde, bazıları M.Ö 4000 yıllarına kadar uzanan çok sayıda arkeolojik alan ve anıt bulunmaktadır. Antik yerler ve anıtlar arasında plajlar, koylar, ilginç bitki çeşitleri, bir tuz gölü ve jeolojik ve jeomorfolojik yapılar bulunur. Alanın kalın ormanlık tepeleri ve vadilerinin savaşın sonucunda önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Tesisler

Kabatepe’de bir bilgi merkezi ve müzesi ile Eceabat’ta bir Yönetim ve Ziyaretçi Merkezi bulunmaktadır. Konaklama yeri yoktur, ancak kamp yapma olanakları mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir