Dört Ayaklı Robot Teknolojisi

Sanayi Teknoloji ve endüstrinin her geçen gün gittikçe gelişmesi özellikle endüstride teknolojik açıdan son derece gelişmiş dört ayaklı robotların iş hayatına katılmasının önünü açıyor işlevleri ve yeteneklerinin her geçen gün Yapay Zeka yardımıyla artırılması büyük görevlerde dört ayaklı robotların kullanılmasını kolaylaştırıyor.

Dört ayaklı robotlar hayatımızda hızla yer almaya başlıyor. Özellikle doğal felaketlerden kaynaklanan Acil durumlarda dört ayaklı robotların kurtarma grevlerinde ve askeri görevlerde kullanılması alışık olduğumuz bir durum haline geldi. Bütün robotların üzerinde çok araştırma yapan şirketlerden biri hatta en önemlisi Boston Dynamics şirketidir. Boston dynamics Geçtiğimiz günlerde deniz istasyonunda kullanılmak üzere son derece kullanışlı bir robot üretti. Bu robotun her tarafı sensörlerle donatıldı. Robotlardan istenilen verimin alınabilmesi için basit bir şekilde programlanmaları yeterli oluyor. Robotlar çok hızlı çalışmanın yanında güvenli bir çalışma başarısı da gösteriyorlar. Dört ayaklı robotların tam verimli bir şekilde çalışması için şimdilik bir ya da iki teknisyenin başlarında bulunması gerekiyor ama önümüzdeki süreçte bu zorunluluğun da ortadan kaldırılacağı açık…

 Dört ayaklı robotlar nerede kullanılıyor

 Gelişmiş Enerji Üretim tesislerinde dört ayaklı robotlar kullanılmaya başlandı bile, bunların yanı sıra iki ayaklı insana benzeyen yapay zekaya sahip robotlar da merdiven inip çıkma sorununu aştıkları için daha geniş alanlarda ve daha kompleks işlerde kullanılabiliyorlar. Maliyet masrafının dışında hiçbir masrafı olmayan ve 7/24 çalışabilecek kapasitede olan iki ayaklı ve dört ayaklı robotlar ağır ve kritik işlerde kolaylıkla kullanılabilecek, bu robotların bunca avantajının yanı sıra bazı dezavantajları da var.

Özellikle enerji Üretim tesislerinde elektrik panolarının açılması gerekli olduğunda tamamen iletkenlerden oluşturulan bu robotlar kullanılamıyor, çünkü en ufak bir elektrik kontağından büyük felaketler ortaya çıkabilir. Bu noktada insan faktörüne ihtiyaç duyuluyor.

Robotlar Şimdilik Enerji Üretim santrallerinde oluşabilecek arızaları onarmak için güvenli değiller ve dahası gelecekte de iletkenlerden üretilen bu robotların bu tür arızaları tamir etmek için kullanılmaları mümkün olmayacak.

O nedenle tehlikeli noktalarda keşif yapmak askeri görevlerde keşif yapmak gibi daha Lojistik işlerde başarılı bir şekilde kullanımları devam ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir