Forklift Araçları Ve Konforlu Kullanım

Forklift kabini, makineyi kullanan operatörün, hem kullanımını hem de bakımını engellemeyecek şekilde tasarlanan merkezdir. Forklift kabini Çatallı ve istifleyici olarak da adlandırılır. İnsan bedeninin taşımayacağı ağırlıktaki yüklerin taşınmasına yarayan bir araçtır. Araç, sadece taşımakla da kalmaz, aynı zamanda düzenli bir istifçidir. Kaldırma ve istifleme özelliği de vardır.

Tonaj Farkı Var Mı?

Genel işleyişleri, ağır olan yüklerin hem taşınması hem istif edilmesi hem de yüksek yerlere kaldırılıp yerleştirilmesidir. Yarım tondan başlayan yük kaldırma kapasiteleri, kırk tona kadar çıka bilmektedir. Forkliftlerde yer alan plakalar yardımı ile yük kaldırma kapasitesinin artırılması sağlanır.

Sürücülü çeşitlerinin yanında, denge ağırlıklı forkliftler de üretim çeşitliliğinde yer alır. Asansörlü forklift gurubu da üretim havuzunda yer alan çeşitlerdendir. Yakıt hücresi eklenmesi ile tüm forklift çeşitleri, pratiklik ve gücün yanında dayanıklı bir yapı da kazanmıştır. Kabin ve tüm parçaları önce fosfatlanır. Boyama işlemi sonrasında da fırınlanır.

Tavan ve Cam Özelliği

Kabinin tavanında yer alan ve yük asansörünü gözetlemeye yarayan bir tepe gözetleme camı da bulunmaktadır. Kabinin camları, forklift sürücüsü operatöre, geniş görüş açısı sunacak şekilde tasarlanmak zorundadır. İmalat noktasında dikkat edilecek noktaların başında gelen husus, burasıdır. Bu camların da sekurit özellikli olması gerekmektedir.

Kapı, kabinin iki tarafında da bulunmalıdır. Gerektiğinde kolaylıkla sökülebilen bir mekanizmaya sahip olması lazımdır. İki parçalı olarak imal edilen kapılardan solda olanı, alüminyum çerçeve ve sürgülü özellikte olması aranır. Camının da açılır bir özellik içermesi bellenir. Trafik tüzüğüne uygun özellikte ve sinyal verme yapısında olması da aranan şartlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir