çocuk parkı

Geri Dönüşümde Plastik Malzemenin Yeri

Geniş kullanım alanına sahip olan plastik malzeme atıklar arasında en çok yer kaplayan türlerdendir. Kullanım alanının geniş olması da kontrolünün daha zor olmasına neden olmaktadır. Sıfır atık  projesinin önemli parçalarından bir tanesi olması da verilen önemi açıkça göstermektedir. Yaşamın tüm alanlarına girmesi de bu durumu en iyi özetleyen olgulardandır. Daha fazla etkinin ortadan kaldırılması adına hazırlanan çöp kovası düzeninde ayrıştırılan plastikler geri dönüşüm ile tekrar kullanımı oluşturmaktadır.

Geri dönüşümün ekonomik yönü düşünüldüğü zaman neden önem verilmesi gerektiğini net bir şekilde açıklamaktadır. Sıfırdan üretim de ki maliyet ile geri dönüşüm için toparlanan atıkların tekrar kullanımı her yönü ile fayda sağlamaktadır. Bu durumu en iyi özetleyen ise günlük kullanılan plastik sayısında fazlalıklardır.

Kullanım alanında ki bu faktörü daha fazla görmek için yapılan tespitler bulunmaktadır. Alışveriş merkezleri, büyük iş yerleri, okullar ve çocuk parkı  gibi alanlarda kurulan atık alanları oldukça iyi sonuç vermektedir. Plastik, cam ya da naylon malzemelerin toparlanmasında atıkların düzenine iyi bakmak gerekir. Geri dönüşüme sağlanan katkıyı artırabilmek için daha fazla alanda atık çöp kovalarında artışı sağlamak artışa ciddi katkılar sunacaktır. Kurulan alanlar sayesinde insanların dikkatini çekmek ve önem vermelerine katkı sağlamakta elde edilmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir