Nakil Sonrası Yaşam

Böbrekleri yeterli süzme işlemi yapmayan böbrek yetmezliği çeken hastalar için kalıcı bir tedavi olan nakil işlemi sonrasında  hastaların uyması gereken kurallar vardır. Böbreğin bulunduğu yere uyum sağlaması evresinde ortay acıkan antijenler  için  ilaçlar kullanılması gereklidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirecek ilaçların kullanılması böbrek yetmezliği çeken hastalar için çok önemlidir. Geçici süre kullanılan antibiyotiklere ek olarak antiviral virüslere karşı tansiyon ilaçları ve kolestrol ilaçları da kullanılması gereklidir.   

Ameliyat sonrasında böbrek yetmezliğinin nüksetmemesi adına altı ay boyunca bu ilaçların kullanılması gereklidir. İlaçların dozajları konusunda doktorunuz size gerekli bilgiyi verir ve nakil olan böbreğin daha hızlı uyum sağlaması adına bu evre çok önemlidir.

Böbrek Vericileri

Hastalar için böbrek naklinin uygulanması işleminde kullanılacak böbrekler ya kadavralardan elde edilir yada iki böbreğinden birini vermeyi kabul eden gönüllü canlı vericilerden elde edilir. Her iki vericiden elde edilen böbrekler doku uyumu sağlayan böbrek hastalarına nakledilir.

Birinci derece yakınlardan dördüncü derece yakınlara kadar herkes böbrek nakli için gönüllü verici olabilir. Akraba olması doku uyum oranının daha fazla olmasını sağlar. Bu nedenle ilk olarak akrabalardan verici olması istenir.

Hastalar için zaman çok önemli olduğundan kadavralardan da nakil için böbrek alınmaktadır. Burada önemli ola nakledilmeye uygun değerlere sahip bir böbrek elde edilmesi ve hasta ile doku uyumunda sorun olmamasıdır. Bu şartlarda yapılan böbrek nakil işlemlerinde başarı oranı yüzde 96 oranındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir