Oyun Makinalarının Geçmişi

1971’de kiralık oyun makineleri ilk olarak, gelecekteki Atari kurucuları Ted Dabney ve Nolan Bushwell’in ilk arcade oyunu Computer Space’i ürettikleri zaman yapıldı.Oyunun kendisi de içinde bulunduğu makine kadar dikkat çekiciydi: bir bilim kurgu filminin dışına taşmış gibi görünen korkak, fütüristik bir dolap.

Bu tasarım klasik arcade görünümü için emsal teşkil ediyor. 70’li ve 80’li yıllarda arcade oyunları yükselirken, benzersiz oyun stillerine uyum sağlamak ve oyunculara – ve satıcılara – daha fazla seçenek sunmak için çeşitli dolap stilleri ortaya çıktı.

Dik / Standart Oyun Makineleri

Bazen “standart” dolaplar olarak adlandırılan dik dolap kiralık oyun makineleri, çoğu insanın bir arcade hayal ettiklerinde öngördüğü şeydir. Genellikle yaklaşık 2 m yükseklikte dururlar ve tahtadan ve metalden yapılırlar. Oyunun reklamını yapan göz alıcı sanat eseri, makinenin kenarlarını ve üstünü süslüyor. Şuradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Dik dolaplar, arcade oyunlarının büyük çoğunluğunu oluşturur. Özellikle 70’li ve 80’li yıllardaki altın çağın ikonlarıdır. En ünlü ve sevilen arcade oyunlarının çoğu, Space Invaders, Asteroids, Pac-Man, Donkey Kong, Street Fighter ve Punch-Out dahil olmak üzere dik modellerde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir