Saç Bakımı Nasıl Yapılır

Saç bakımı estetiğe önem veren kadınlar ve erkekler için çok önemlidir. Çünkü bir insanın görünüşünü değerlendirirken ilk bakılan yer saçlardır. Karşı tarafa iyi bir izlenim vermek için bakımlı parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak önemlidir. 

Kötü beslenme,  hava kirliliği, genetik faktörler kötü hava şartları sorunu nedeni ile tüm insanlar sadece cilt problemleri ile değil, saç bakımı ile ilgili sorunlar yaşıyorlar.

Saçlar düzenli olarak beslenmeyen ve hava kirliliğine maruz kalan insanlarda çabuk dökülüyor. Saç dökülmesini önlemek için bazı özel tedbirleri almak gerekiyor. 

1. Sağlıklı Saç Bakım Ürünleri

Saçları sağlıklı tutmak için doğal saç bakım ürünlerini kullanmak gerekiyor. Kimyasal içeriklere dikkat ederek ve alerji etkisini göz ardı etmeden saç tipinize uygun olan saç bakım ürünlerini tercih edin.

Mümkünse doğal saç besleyici meyvelerle ev bakım ürünleri yapabilirsiniz.

2. Saç Temizliğine Dikkat Edin

Saçların incelmesini önlemek için saçları temiz tutmak önemlidir. Bunun için haftada 2 kez saç yıkamak, uzadığında kesmek ve saç besleyici takviyeleri almak yararlı olabilir.

Bol ılık su ile saçları durulamakla saç derisindeki doğal yağlar, kaybolmaz. Saçlar ıslak olduğunda, kolayca kırılabilir. Bu nedenle saçları kuruturken sert bir şekilde kurulamayın.

3. Zamanında Saç Kesimi

Saç Kesimini zamanında yapın. Saçlar uzadıkça zayıflar, en geç 10 haftada saç kesimi yapılmalıdır.

 4. Stres Saç Döker

Gerginlik- stres saç dökülmesine yol açar. O nedenle stresi azaltın. Stres sadece saçlara değil tüm organlarımıza zarar verir. Gerilim oluştuğunda, tüm vücut sistemi düzgün çalışmaz.

5. Diyete Dikkat Edin

Sağlıklı beslenme saç bakımında en önemli yöntemdir. Diyette saçı güçlendirmek için sağlıklı besinler tüketmek önemlidir. Bunun için diyetinizde B vitamini, tahıl ürünleri, yeşil sebzeler, soya, yumurta, balık, yulaf ezmesi ve kahverengi pirinç olmalıdır. Ayrıca bol miktarda protein açısından zengin yiyecekler olan balık- kırmızı eti de tüketin.

6. Sigara Saç döker

Sigara kullanmak saçların dökülmesine yol açar. Saç derisindeki kılcal damarlar, sigaranın barındırdığı zararlı maddelerle dolar. Saç folikülleri bu maddelerden etkilenir.

7. Bol Meyve tüketin

Meyvelerin tüketilmesi saç dökülmesini yavaşlatır. Meyvelerde C vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler vardır.

8. Parlak Saçlar için Yumurta Akı

Yumurta akı, saçların parlamasını sağlar ve doğal bir bakım için kullanılabilir. Bir kaseye sadece yumurta akı ekleyerek ve iyice karıştırarak saç derinize yedirin. Yumurtanın sarısı E ve B vitamini içerir. Saç derisini beslemek için sadece sarısını kullanabilirsiniz.

9. Saç Büyümesi için Çemen Otu

Saçların hızlı büyümesi için çemen otu yararlıdır. Çemen otlarını bir kaseye koyup üzerine su ekleyin. İyice yumuşadıklarında bu otları macun haline getirin.

10. Bıttım Sabunu Kullanın

Eğer saç dökülmesini önlemek isterseniz, bıttım sabunu veya keçi sütü sabunu kullanabilirsiniz. Doğal bir temizlik ürünü olmakla beraber, bu ürünler cildi besler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir