BİLİM

  Elektronik Sigara: Sigara İçmeye Güvenli Bir Alternatif

  E sigara ürünlerini kullanmanın güvenlik ve uzun vadeli sağlık etkileri hala araştırılmaya devam etse de geleneksel sigaralardan daha az zararlı oldukları saptanmıştır. Elektronik sigara, kullanıcının nefes alması için bir miktar buharlaşmış nikotin veya nikotin içermeyen çözeltiler yayan pille çalışan bir cihazdır. Sigara kullanmadan tütün dumanını solumak için benzer bir his sağlamayı amaçlamaktadır.

  Buharlı sigara olarak da bilinen bu ürünler, sigarayı bırakmanın veya azaltmanın bir yolu olarak tercih edilmektedir. Likit sigaralar, 2004 yılında Çin pazarında ilk ortaya çıkmalarından bu yana dünya çapında milyonlarca kişi tarafından alınmıştır. Son yıllarda Türkiye’de de fazlasıyla yaygın hale gelmiştir.

  Elektronik Sigara Hakkında Bazı Gerçekler

  • Popüler esigara ürünleri, tütün yakmadan sigaralar içme deneyimini sunmayı amaçlamaktadır.
  • Sigarayı azaltmak veya bırakmak için yardımcı olarak da bazı insanlar tarafından yararlı bulunurlar.
  • Bununla birlikte, araştırmalar sağlık üzerinde geleneksel sigaradan daha az zararlı etkileri olduğunu göstermektedir.

  E Sigara Nedir?

  Bir e sigara, genellikle bir sigaraya, puroya, pipoya veya kaleme benzeyen uzun bir tüptür. Çoğu ürün, değiştirilebilir ve yeniden doldurulabilir kartuşlarla yeniden kullanılabilir, ancak bazıları tek kullanımlıktır. İlk elektronik sigara için patent 1963 yılında talep edilse de patentli ilk ürün 2003 yılında piyasaya çıkmıştır.

  • Ağızlık veya kartuş
  • Isıtma elemanı
  • Şarj edilebilir pil
  • Elektronik devreler

  Kullanıcı ağızlığı emerken, bir sensör ağızlıkta tutulan aromalı sıvı çözeltiyi buharlaştıran bir ısıtma elemanını aktive eder. Kişi daha sonra aerosol çözeltisini soluyarak sigarasını içebilir. Nikotin içeriği sıfır ila mililitre başına 24 ila 36 miligram arasında değişir.

  Likit Sigara Bileşenleri

  Ağızlık, bir tüpün ucuna sabitlenmiş bir kartuştur. Ağızlık içindeki küçük bir plastik kap sıvı çözeltiye batırılmış emici bir malzeme tutar. Kartuş, gerektiğinde yeniden doldurulabilir veya başka bir önceden doldurulmuş kartuşla değiştirilebilir. Atomizer, sıvıyı ısıtan ve buharlaşmasına neden olan bir ısıtma elemanıdır. Çözelti daha sonra solunabilir.

  Akü, ısıtma elemanına güç sağlar. Bu normalde şarj edilebilir bir lityum iyon pildir. Kullanıcı cihazı emdiğinde sensör ısıtıcıyı etkinleştirir. Etkinleştirildiğinde LED lamba devreye girer. Elektronik sıvı veya e meyve suyu olarak da bilinen çözelti, nikotinin tütünden çıkarılması ve genellikle propilen glikol ve aroma ile karıştırılmasıyla yapılır. Propilen glikol astım hastaları tarafından da kullanılır.

  Seçim yapabileceğiniz çok çeşitli lezzetler vardır. Tütün ve mentol kombinasyonu gibi bazı lezzetler geleneksel sigaralara benzeyen tatlar sunar. Hatta bazı sigara markalarının tadını taklit eden aromalar da vardır. Ancak en yaygın likit sigara aroma çeşitleri şunlardır: Muz, çikolata, çilek, Türk kahvesi, fındık ve kakao, tütün, egzotik meyveler, kavrulmuş badem, ananas, waffle, vodka, ceviz, cheescake.  

  Share article:

  Permalink:

  Add your widget here