BİLİM

  Otonom Arabalar

  Günümüzde trafikte yer alan yapay zeka ile çalışan sürücüsüz araçlar ile daha güvenli yolculuklar artık mümkün. Şoför hatalarından kaynaklı trafik kazalarının azalmasını sağlayan otonom arabalar gelişmiş teknoloji ürünü olarak hayatımızda yer verdiğimiz araçlardır. Birçok araç markası gelişmiş teknoloji ile üretilen otonom araç modelleri üretmiş insansız bir hayatın mümkün olduğunu bize kanıtlamıştır.

  İnsan olmadan sadece yapay zekâ ile hareket edebilen robotlar kullanılarak bir yaşamın mümkün olduğunu bizlere gösteren teknoloji firmaları akıllı arabalar kadar, oyunlar, sosyal medya uygulamaları, sanal asistanlar ile yapay zeka ürünlerini yavaş yavaş hayatımıza yerleştirmiş durumdalar. İlgi ile takip ettiğimiz teknolojik gelişmeler bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da geleceğimizi şekillendiriyor.

  Yapay Zekâ Faydaları

  Her alanda pratik bir yaşam imkanı sunan yapay zeka ürünleri güvenlik önlemleri olarak, akıllı evler olarak ve sağlık için geliştirilen akıllı teknolojiler olarak hayatımızı daha kolay hale getiriyorlar. Her alanda geliştirilen bu ürünler insanın yapacağı işleri insansız bir şekilde yaptıkları için kısa vadede avantaj sağlamaktadır.

  Robot teknolojilerinde çok fazla kullanılan yapay zekâ ürünleri geleceğini asker robotlarının geliştirilmesi için ön araştırma niteliğindedir. 90 lı yıllarda bilim kurgu filmlerinde karşımıza çıkan robotlar günümüzde her alanda artık hayatımızın tam ortasında yer alıyor. Alışveriş merkezlerinde yönlendirme robotları, hastanelerde sağlık robotları, okullarda akıllı tahtalar olarak karşımıza çıkan robotlar gelecekte insansız yaşamın temelini oluşturuyorlar.

  Share article:

  Permalink:

  Add your widget here